Menu:


Informace:

Tato stránka slouží k webové prezentaci výtvarníka Jana Suši. Jan Suša se specializuje především na umělecko-řemeslnou práci se dřevem.
arrow Bio in English.

Více v galerii:

arrow Galerie Jana Suši

 

ill titleBiografie

Jan Suša se narodil v Praze a v současné době bydlí na venkově, asi 50 km od Prahy. Po skončení základní školy vystudoval Střední školu uměleckého designu v Čakovicích, kde se specializoval na obor hračka a loutka. Po ukončené školy byl jeden rok v praxi a pracoval jako umělecký řezbář. Následně byl přijat na FAMU v Praze, kde vystudoval bakalářský program animovaný film. V rámci studia se specializoval na ruční animaci a jeho absolvenský film Lov čerpal námětově i designově z japonského prostředí.Od ukončení studia se věnuje především volné tvorbě se širokým spektrem záběru od návrhů plagátů přes návrhy užitkového nábytku, uměleckých rámů, kopii starých hudebních nástrojů až k dřevěným sochám. Jádrem jeho tvorby ale zůstává tvorba originálních loutek.

ill titleProfil tvorby

V současné době se Jan Suša zaměřuje především na práci se dřevem, kterou zahrnuje vedle tvorby loutek, také další řezbářská tvorba (např.betlémy) a dále návrhy a popřípadě realizace uměleckého nábytku (především atypických stolů a knihoven). Vedle volné tvorby, tvoří součást jeho "zakázkového" portfória především návrhy divadelních (tanečních) scén a divadelních kostýmů, umělecké návrhy plakátů, vizitek a pozvánek (nikoliv ale polygrafické práce). V neposlední řadě nabízí drobné restaurátorské práce na starožitném nábytku a dřevených předmětů prováděné pod dohledem historika umění.
Práce Jana Suši byly zastoupeny na profilové výstavě věnované českému loutkářství Česká loutka. Tradice a současnost v roce 2011. (Galerie Smečky, Praha). V roce 2012 vystavoval také na výstavě Gepetos de Praga v Sao Paolo v Brazílii ( Caixa Cultural São Paulo, Brazílie). Jeho loutky jsou také zastoupeny v soukromých sbírkách v České republice, Německu, Japonsku, Číně a nebo Kanadě.

umělecká loutka, hračka a socha
návrhy a realizace atypického nábytku (převážně stoly a knihovny)
návrhy plakátů, pozvánek a vizitek
návrhy tanečních scén a divadelních kostýmů
restaurátorské opravy dřevěných předmětů a nábytku